Home - Blog
Home >> Elections >> Local Elections 2013 >> Northumberland
Northumberland County Council, 2013

An election will be held on 2 May 2013 for Northumberland County Council.

Division Candidates

Alnwick (2 seats)
Party Candidate
Lib Dems Heather Cairns
Conservative Gordon Castle
Labour Bill Grisdale
Conservative Bruce Hewison
Lib Dems Clare Mills
Labour Mary Pidcock
UKIP Margaret Weatheritt
UKIP Michael Weatheritt


Amble
Party Candidate
Labour Robert Arckless
Lib Dems Roger Cashmore
Conservative Peter Robinson


Amble West with Warkworth
Party Candidate
UKIP Leslie Bilboe
Independent Ann Burke
Labour Paul Claridge
Lib Dems Julie Porksen
Conservative Jeff Watson


Ashington Central
Party Candidate
Conservative Johnny Wearmouth
Labour Tom Wilson


Bamburgh
Party Candidate
Lib Dems John Holwell
Labour Nicola Morrison
Conservative John Woodman


Bedlington Central
Party Candidate
Conservative Paul Aynsley
Lib Dems Arthur Pegg
Labour Alyson Wallace


Bedlington East
Party Candidate
Conservative Elizabeth Rixon
Lib Dems Joan Tebbutt
Labour Val Tyler


Bedlington West
Party Candidate
Conservative Tracy Aynsley
Lib Dems Tony Barrett
Labour Terry Johnstone
Independent Malcolm Robinson


Bellingham
Party Candidate
Lib Dems Angus McCracken
Labour Alex Richards
Conservative John Riddle


Berwick East
Party Candidate
Labour John Hewitt
Conservative Georgina Hill
Lib Dems Jim Smith


Berwick North
Party Candidate
Independent Brian Douglas
Conservative Tom Forrester
Lib Dems Gavin Jones
Labour Keith Trobe


Berwick West with Ord
Party Candidate
Lib Dems Isabel Hunter
Labour Anthony Reay
Conservative John Stephenson


Bothal
Party Candidate
Conservative Jack Gebhard
Labour Lynne Grimshaw
Lib Dems Simon Reed


Bywell
Party Candidate
Lib Dems Andrew Haddon
Conservative Fiona Hunter
Independent Paul Kelly
Labour John Temple


Choppington
Party Candidate
Labour Dave Ledger
Conservative Rachel Moore


College
Party Candidate
Conservative Charlotte Peacock
Labour Jimmy Sawyer


Corbridge
Party Candidate
Conservative Jean Fearon
Lib Dems Philip Latham
Labour Gill Richardson


Cowpen
Party Candidate
Labour Susan Davey
UKIP Barry Elliott
Lib Dems Alisdair Gibbs-Barton
Conservative Connor Rumble


Cramlington East
Party Candidate
Lib Dems Brenda Brechany
Labour Ian Swithenbank
Conservative Anne Waggitt


Cramlington Eastfield
Party Candidate
Lib Dems Barrie Crowther
Labour Laura Pidcock
Conservative Christopher Wallis


Cramlington North
Party Candidate
Lib Dems Sandra Armstrong
Conservative Wayne Daley
Labour Martin Wright


Cramlington South East
Party Candidate
Independent Bill Bowers
Lib Dems Tom Brechany
Labour Allan Hepple
Conservative Lynn Rixon


Cramlington Village
Party Candidate
Lib Dems Alan Armstrong
Conservative Christopher Dorman-O'Gowan
Labour Kathy Graham
Independent Susan Johnston


Cramlington West
Party Candidate
Labour Ian Ayres
Lib Dems Mike Emmett
Conservative Barry Flux


Croft
Party Candidate
Lib Dems Sylvia Calvert
Independent Vince Coils
Labour Kath Nisbet
Conservative Sheila O'Sullivan


Druridge Bay
Party Candidate
Lib Dems Lindsay Arkley
Labour Scott Dickinson
Conservative Daniel Hedley


Haltwhistle
Party Candidate
Lib Dems Niall Deas
Conservative Ian Hutchinson
Labour David Watson
UKIP Graham Young


Hartley
Party Candidate
Conservative Daniel Carr
Labour Susan Dungworth
Lib Dems Anita Romer


Haydon
Party Candidate
Conservative Nicola Bawn
Labour Brian Gallacher
Lib Dems Andy McGregor


Haydon and Hadrian
Party Candidate
Conservative William Green
UKIP Melanie Hurst
Labour Annette McGlade
Lib Dems Alan Sharp


Hexham Central with Acomb
Party Candidate
Lib Dems Peter Arnold
UKIP Jason Fiori
Conservative Terry Robson
Labour Jane Wrigley


Hexham East
Party Candidate
Labour Lorna Boyd
Conservative Cath Homer
Lib Dems Judy Lloyd
UKIP Alan Philipson


Hexham West
Party Candidate
Conservative Colin Cessford
Labour David Crockit
Lib Dems Derek Kennedy
UKIP Zoe Philipson


Hirst
Party Candidate
Labour Ken Parry
Independent Pauline Thompson
Conservative Richard Wearmouth


Holywell
Party Candidate
Conservative Simon Hartland
Lib Dems Bobby Nixon
Labour Bernard Pidcock
Independent Bob Watson


Humshaugh
Party Candidate
Labour Milo Barnett
Conservative Rupert Gibson
Lib Dems Paul Harrison


Isabella
Party Candidate
Lib Dems Gordon Calvert
Conservative Aaron Spence
Labour Gordon Webb


Kitty Brewster
Party Candidate
Labour Grant Davey
Conservative Katie McVicar
Lib Dems Walter Rickerby


Longhorsley
Party Candidate
UKIP David Cox
Labour Otis Gilbert
Lib Dems Charles Jevon
Conservative Glen Sanderson


Longhoughton
Party Candidate
Conservative David Rixon
Independent Ian Sutherland
Independent John Taylor
UKIP Geoff Watson


Lynemouth
Party Candidate
Labour Milburn Douglas
Lib Dems Barry Kent
Conservative Jeremy Wilcock


Morpeth Kirkhill
Party Candidate
Conservative Dave Herne
Labour Adrian Slassor
Lib Dems Andrew Tebbutt


Morpeth North
Party Candidate
Conservative David Bawn
Green Nic Best
Lib Dems Ken Brown
Labour Colin Taylor


Morpeth Stobhill
Party Candidate
Conservative John Beynon
Labour Debra Davies
Lib Dems Ian Lindley


Newbiggin Central and East
Party Candidate
Labour Liz Simpson
Lib Dems Alan Thompson
Conservative Dorothy Wonnacott


Newsham
Party Candidate
Labour Deirdre Campbell
UKIP Richard Hall
Conservative Nicola Swinburn
Lib Dems Liz Vuyk


Norham and Islandshires
Party Candidate
Labour Sandra Dickinson
Conservative Steven Purvis
Lib Dems Douglas Watkin


Pegswood
Party Candidate
UKIP Muriel Brown
Conservative Sheila Luck
Labour Sam Sambrook
Lib Dems David Woodard


Plessey
Party Candidate
UKIP Revell Cornell
Labour Gordon Knox
Conservative Karl McLean
Lib Dems Jeff Reid


Ponteland East and Stannington
Party Candidate
Conservative Eileen Armstrong
UKIP Collin Dickinson


Ponteland North
Party Candidate Votes %
Conservative Richard Dodd Unopposed


Ponteland South with Heddon
Party Candidate
Conservative Peter Jackson
Lib Dems Ian Sotheran


Ponteland West
Party Candidate
Conservative Veronica Jones
UKIP David Nicholson


Prudhoe North
Party Candidate
Labour Eileen Burt
UKIP Alan Piper
Conservative Gerry Price
Lib Dems John Williams


Prudhoe South
Party Candidate
Lib Dems Darre Levitt
Labour Tony Reid
Conservative Jade Scott
UKIP Gerry Welton


Rothbury
Party Candidate
Lib Dems Steven Bridgett
Conservative Brian Hesler
Labour Thelma Morse


Seaton with Newbiggin West
Party Candidate
Labour Jim Lang
UKIP Gary Leighton
Conservative Timothy Nichol
Lib Dems Malcolm Peden


Seghill with Seaton Delaval
Party Candidate
Conservative Alastair Ion
Lib Dems Anna Reid
Labour Margaret Richards


Shilbottle
Party Candidate
UKIP John Curry
Lib Dems Gregah Roughead
Conservative Trevor Thorne
Labour Brenda Trobe


Sleekburn
Party Candidate
Labour Jeff Gobin
Conservative David Moffatt
Lib Dems Mark Owen


South Blyth
Party Candidate
Labour Heidi Knox
UKIP Peter Potts
Lib Dems Lesley Rickerby
Conservative Jamie Wyatt


South Tynedale
Party Candidate
Labour Catherine Hedley
Conservative Colin Horncastle
Lib Dems Stuart Rowlands


Stakeford
Party Candidate
Labour Julie Foster
Conservative Chris Galley


Stocksfield and Broomhaugh
Party Candidate
Independent Anne Dale
Labour Karen Pollock
Conservative Paul Vickers


Wensleydale
Party Candidate
Labour Eileen Cartie
Conservative Margaret Ion
Lib Dems Penny Reid


Wooler
Party Candidate
Lib Dems Rosemary Cott
UKIP Gavin Egdell
Conservative Anthony Murray
Labour David Williams

Forum
Northumberland Election Thread on Vote UK Forum

Creative Commons License